Czechy wysyłają do Polski 150 żołnierzy. Pomagają chronić granicę białoruską

„W listopadzie Czechy zaoferowały Polsce pomoc, aw miniony piątek otrzymaliśmy prośbę o pomoc w zabezpieczeniu granicy państwowej. Od tego czasu szczegóły negocjowano” – powiedział minister obrony Lubomír Metnar. Jeśli obie izby parlamentu przyjmą tę propozycję, Czechy wyślą do Polski 150 żołnierzy na 180 dni. „To pułk inżynieryjny w Bechyně, 53. pułk bitew energetycznych, 102. batalion rozpoznawczy i 533. batalion dronów” – wyjaśnił.

Według Ministerstwa Obrony Czechy wyślą inżynierów na pomoc Polsce. W ten sposób czescy żołnierze mogli budować lub naprawiać bariery graniczne, a także budować drogi. W skład jednostki wchodzą również odkrywcy. Szacunkowy koszt cesji wyniósł 86 mln SEK.

Kryzys imigracyjny trwa. Polska zgodziła się na pomoc Czech na granicy białoruskiej

Mandat jest obecnie rozpatrywany przez Komisję Obrony Izby Reprezentantów oraz Senacką Komisję Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa. Później omówią tę sprawę również w obu izbach parlamentu. Politycy powstającej koalicji Razem i Piraci już wyrazili poparcie dla planu.

„Dostarczymy ten materiał, który musi zostać zatwierdzony przez obie izby, do Izby Reprezentantów. Po zatwierdzeniu transfer odbywałby się zarówno na własnej osi, jak i na liniach kolejowych dla ciężkiego sprzętu w jednostce inżynieryjnej” – powiedział Metnar. .

Kulhánek: reżim Łukaszenki jest toksyczny

„Reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje kryzys migracyjny do osłabienia UE. Chociaż obecna sytuacja jest stosunkowo spokojna, Białoruś wciąż ma około 7000 migrantów, których reżim Łukaszenki może wysłać do Europy. Polska codziennie rejestruje przejścia graniczne, więc potrzebuje naszej pomocy. kraj z Wielką Brytanią i Estonią zaangażowany w ochronę granicy polsko-białoruskiej – powiedział minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek.

– Z mojego punktu widzenia minister spraw zagranicznych postrzega działania reżimu Łukaszenki jako całkowicie cyniczny wyzysk migrantów, którego Europa nie może tolerować. Po tchórzliwym zastraszeniu opozycji i uwięzieniu tysięcy niewinnych Białorusinów ta fala migracji jest kolejnym niepodważalnym dowodem na to, że reżim Łukaszenki jest więcej niż toksyczny – powiedział Kulhanek.

„W Polsce nie tylko chronimy granicę polską, ale naszą wspólną, naszą granicę Schengen” – podkreślił szef MSZ, dodając, że między rządem, prezydentem RP i parlamentem doszło do konsensusu w sprawie wysłania Republiki Czeskiej. w całym spektrum politycznym. siły.

Zemsta na unijnych sankcjach?

Polska od wiosny zmaga się z presją migracyjną na granicy białoruskiej, ale kryzys nasilił się jesienią.

Premier RP Mateusz Morawiecki na zdjęciu 21 października 2021 r.

Kryzys imigracyjny trwa. Zamykamy granicę białoruską, Morawiecki grozi

Warszawa, kraje bałtyckie i inne kraje UE oskarżają reżim autorytarnego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o przyciąganie migrantów z obszarów kryzysowych do ich krajów, a następnie wysyłanie ich w granice bloku. Według nich Mińsk bierze odwet na sankcjach nałożonych na administrację UE za łamanie praw człowieka. Strona białoruska temu zaprzecza.

Do Polski przybyło już 155 żołnierzy brytyjskich i 150 estońskich. Od grudnia do kwietnia mają do wykonania zadania z zakresu planowania i wywiadu. Polska w piątek ogłosiła akceptację pomocy Czech, wcześniej oficjalnie otrzymała ofertę od prezydenta Miloša Zemana.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.