Czechy Wschodnie organizują naloty na Polskę. Mięso do ustnika, benzyna 27 koron

Wyjaśnienie zawiera bardziej szczegółowy obraz stojaka na zbiorniki. Przeprosiny z napisem „Stanowisko nieczynne – awaria maszyny” są zrozumiałe nawet dla kierowców nieoszlifowanych po polsku. – Ale tak, Czechów było dziś dużo tankowania. Tankowali tak mocno, że nasza pompa się zacięła – mówi ubrany w korporacyjne barwy Orlenu w Polsce pan Mirosław, który jest „w rękach tankujących kierowców, przesadzając”. i uśmiechnięty. Litr benzyny Natural kosztuje tu 5,21, olej napędowy o dwa br. taniej.


FOTO: Powrót lat 90.? Czescy kierowcy stoją w długich kolejkach w Polsce

Mają dokładnie takie same stawki sto metrów dalej na sąsiedniej stacji benzynowej Shell. Przy wczorajszym kursie CNB 5,33 CZK/zł litr Naturalii można było na tych stacjach kupić za około 27,77 koron, a litr oleju napędowego nawet o centa taniej. Stanowi to wyraźny kontrast do stacji benzynowej tej samej firmy, która znajduje się zaledwie pięć kilometrów dalej, ale już po czeskiej stronie granicy – Náchod ma litr benzyny 36,90 i litr oleju napędowego 35,90. Różnica dziewięciu koron jest już wyraźnie widoczna w portfelu, a po napełnieniu 45-litrowego zbiornika zostaje 410 koron.

W ramach obniżania cen energii i działań antynarkotykowych, od lutego polski rząd obniżył do zera podatek VAT na żywność, nawozy i gaz, z 23% do 8% na paliwa oraz z 23% do 5% na energię elektryczną i ciepło. Warszawski rząd stara się łagodzić skutki inflacji, która według Eurostatu w grudniu jest trzecim najdroższym krajem w UE.

W Polsce warto nie tylko zatankować, ale i zrobić zakupy. Wiąże się z tym druga część podjętego przez polski rząd działania zmierzającego do całkowitego zniesienia podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Kiedy kierowca może rozważyć zatankowanie na trzech innych stacjach benzynowych przez kolejne trzy kilometry, dociera do sklepu Lidl i popularnego Biedronce. Czescy kupujący lubią sieć sklepów z biedronkami w logo dzięki przyjaznej polityce cenowej. Z tego powodu Czechy zdominowały oba sklepy w czwartkowe poranki.

„Co to jest łopata?” Wąsacz spogląda na lodówkę, w której ułożone są wieprzowe łopatki. Podobnie jak wielu innych kupujących ma w ręku telefon komórkowy i przelicza korzyści z zakupu za pomocą kalkulatora. Zapewne jest zadowolony z ceny, bo do kosza wkłada cztery paczki mięsa. Na przykład pomarańcze w sprzedaży za około 15 koron.

Spadek cen nie jest jednak tak duży jak w przypadku paliw spożywczych. Według pracowników sklepu ceny mleka, sera czy kiełbasy spadły tylko o kilkadziesiąt groszy, najwyżej nieco ponad koronę.


Supermarket Biedronka w Głuchołazach w czwartek 3 lutego 2022 r.

Tanie zakupy w Polsce: benzyna 27 SEK, łopatka wieprzowa 40 SEK

Jednak od kilku lat polskie sklepy spożywcze prowadzone przez międzynarodowe sieci pełne są czeskich klientów.

Ciekawe:

W tym tygodniu złoty jest najsłabszym w historii wolnej wymienialności obu walut, pisanej od kwietnia 2000 roku. W ramach zmiany Czechy wprowadziły płynny kurs walutowy w maju 1997 r., a Polska w kwietniu 2000 r. Dla porównania w kwietniu 2015 r. sprzedaż wyniosła prawie 7 koron, a w 2001 r. ponad 10 koron.

„W ogóle nie mam w głowie porównania cen, ale generalnie zawsze jest taniej niż u nas” – mówi Helena ponad w połowie zapełnionym wozem. Z rodzinnego miasta Náchod do Lidla w Polsce jest dokładnie pięć kilometrów.

„Większe zakupy robimy przynajmniej raz w tygodniu. Lidl robi większe zakupy, ale też jeździ po kolejnej Biedronce, mówi, że odkłada sto dużych zakupów po 1500 koron. Lubimy tam robić zakupy” – dodaje.

Zdaniem ekonomisty Lukáša Kovandy, wkrótce dla Czechów może być jeszcze taniej. „Skutki ewentualnej eskalacji konfliktu między Rosją a Ukrainą najmocniej dotkną polską gospodarkę w Europie Środkowej” – tłumaczy, ponieważ Polska jest bardziej zależna od Rosji niż Czechy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.