Czechy świętują jubileusz swojego połączenia z Internetem. W ciągu 30 lat działalności przyspieszył tysiąc razy iROZHLAS

Średnia prędkość łącza internetowego w Czechach wzrosła tysiąckrotnie w ciągu 30 lat do 50 megabitów na sekundę, w zależności od wybranej technologii. Sieć naukowo-technologiczna Cesnet osiągnie 100 gigabitów na sekundę i wyprodukuje do 400 gigabitów na sekundę. O tym poinformowało w czwartek akademickie stowarzyszenie internetowe Cesnet na konferencji z okazji 30-lecia połączenia internetowego w Czechach, która przypada na niedzielę 13 lutego.




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Łącze internetowe (opis) Zdjęcie: René Volfík Źródło: iROZHLAS.cz

Według Czeskiego Urzędu Statystycznego 83% gospodarstw domowych w Czechach ma dostęp do Internetu, a ponad sześć milionów osób korzysta z Internetu mobilnego. Rejestr krajowych nazw domen z rozszerzeniem .cz, prowadzony przez CZ.NIC, zawiera około 1,4 miliona wpisów. Obecnie dostęp do Internetu ma ponad połowa populacji ludzkiej, ponad cztery miliardy ludzi.

W lutym 1992 r. ówczesna Czechosłowacja stała się 39. krajem anektowanym. Z krajów byłego bloku wschodniego wyprzedziły go tylko Węgry i Polska. Pierwsze połączenie miało prędkość 19,2 kilobitów na sekundę i prowadziło do sieci węzłów EARN na Uniwersytecie w Linzu w Austrii. Pierwszym podłączonym urządzeniem był duży komputer mainframe IBM 4341, który ważył kilka ton i zajmował praktycznie jedno pomieszczenie w Uniwersyteckim Regionalnym Centrum Obliczeniowym CTU w Pradze.


Pierwszy z Europy Środkowej. Jan Gruntorád, „ojciec czeskiego Internetu”, wszedł do Internetowej Galerii Sław

Przeczytaj artykuł


W tamtym czasie Internet posiadały tylko wybrane instytucje. Połączenie wymagało zgody National Science Foundation, amerykańskiej agencji grantowej, która w tamtym czasie działała i finansowała w pełni jedyną sieć szkieletową w Internecie. Jednym z warunków było to, aby połączenie było wykorzystywane wyłącznie do celów akademickich, nie wolno było prowadzić działalności komercyjnej. W pierwszym oficjalnym kontakcie uczestniczył także jego zastępca Steven Goldstein.

„Szybki rozwój Internetu zaskoczył wszystkich”

„W 1992 roku zakładaliśmy, że Internet będzie używany tylko na uczelniach. Gdyby ktoś wówczas przewidywał, że za prawie 30 lat prawie każdy w naszym kraju będzie miał dostęp do Internetu i będzie mógł się z nim połączyć w dowolnym miejscu na ulicy z telefonem komórkowym w kieszeni spodni. Szybki rozwój Internetu zaskoczył wszystkich – powiedział w czwartek Jan Gruntorád, ówczesny dyrektor działu systemów informatycznych w Uniwersyteckim Regionalnym Centrum Obliczeniowym, a później dyrektor stowarzyszenia Cesnet.


Mozilla dowiaduje się, co Facebook zbiera o nas. „Zastanawiamy się, jak obiecać Internet”, mówi Koubský

Przeczytaj artykuł


W pierwszych latach rozwoju Internetu wysiłki sektora profesjonalnego koncentrowały się głównie na rozwoju technologii, czyli budowie niezbędnej infrastruktury i rozbudowie nowych lokali, a ostatnio pojawiły się kwestie przejrzystości i wolności sieci. coraz większe znaczenie.

„Obecnie obserwujemy wiele szkodliwych rzeczy dziejących się w środowisku internetowym, a także kroki, na które niektóre rządy chcą zareagować. Ich motywacje mogą być zrozumiałe, ale mogą nie osiągać wyników, które wszyscy lubią. Jak chronić internet, transparentność i jednocześnie pracować z tym, że są ludzie, którzy za pośrednictwem tych mediów są krzywdzeni przez innych” – powiedział jeden z założycieli Internetu Vint. Cerf, który obecnie pełni funkcję wiceprezesa Google.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *