Ćwierć miliona ludzi uciekło z Ukrainy na Słowację i Niemcy

Do końca ubiegłego tygodnia granicę słowacką przekroczyło z Ukrainy 249 505 osób. Wśród nich, według dostępnych informacji, są nie tylko uchodźcy z Ukrainy, zwłaszcza kobiety i dzieci, ale także np. cudzoziemcy powracający z ogarniętej wojną Ukrainy do swojego kraju przez Słowację.

Około 44 700 osób na Słowacji złożyło już wniosek o tymczasowy status uchodźcy, który umożliwia krajowi dostęp na przykład do opieki zdrowotnej i rynku pracy. Środek ten został wprowadzony przez Bratysławę w odpowiedzi na falę uchodźców z Ukrainy, z których wielu przeniosło się już ze Słowacji do innych krajów, w tym do Czech.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych władze dysponują obecnie ponad 7600 wolnymi łóżkami dla uchodźców. W Michalovcach we wschodniej Słowacji, gdzie utworzono jedno z ośrodków dla uchodźców o dużej pojemności, strażacy rozbili obóz namiotowy, w którym na koniec weekendu zakwaterowano około 250 osób. Sprzęt techniczny do jego budowy dostarczyły Włochy na prośbę słowacką. Podobny obóz namiotowy został już założony przez żołnierzy czeskich na północy Słowacji.

W ostatnich dniach zmniejszył się napływ uchodźców z Ukrainy na Słowację. W niedzielę granicę słowacką z Ukrainy przekroczyło 4467 osób; Tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego na Ukrainę wjeżdżało codziennie około 12 000 osób.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) powiedział wcześniej, że obecne walki na Ukrainie wywołały najgorszy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Według UNHCR kraj opuściło już prawie 3,5 miliona osób. Większość z nich wyjechała do Polski.

Ponad 225 000 uchodźców uciekło do Niemiec przed wojną na Ukrainie

Co najmniej 225 000 uchodźców uciekło do Niemiec przed wojną na Ukrainie. O tym poinformowało dziś niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które ostrzegło również, że faktyczna liczba uchodźców w Niemczech będzie wyższa, ponieważ oficjalne myto opiera się na rejestrach karnych.

„Od początku rosyjskiego ataku zarejestrowaliśmy 225 357 uchodźców wojennych” – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Liczba ta została odnotowana przez policję niemiecką podczas wyrywkowych kontroli granicznych, a także podczas kontroli pociągów międzynarodowych.

Uchodźcy najczęściej korzystają z głównej linii kolejowej z Warszawy do Berlina, dlatego policja we Frankfurcie nad Menem intensywnie sprawdza pociągi przekraczające granicę niemiecko-polską. Częstsze są również wyrywkowe kontrole na granicy czesko-niemieckiej, ponieważ wielu uchodźców z Pragi kontynuuje podróż do Niemiec.

Główny napływ uchodźców dotyczy Polski, do której uciekło już ponad dwa miliony Ukraińców. Według niedzielnego oświadczenia wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Víta Rakušana Czechy są również jednym z najczęstszych celów, z 270 000 uciekających ludzi. Czechy, z populacją około dziesięciu milionów, mają około ośmiokrotnie mniej mieszkańców niż Niemcy i czterokrotnie mniej niż Polska.

Do Polski przybyło ponad 2,1 mln ukraińskich uchodźców

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przedostało się 2,144 mln ukraińskich uchodźców – poinformowała dziś polska straż graniczna. W samej niedzielę gościł 33 800 uchodźców, w porównaniu do 40 100 uchodźców w sobotę.

Liczba osób przekraczających granicę polsko-ukraińską zaczyna spadać, a część uchodźców przenosi się do innych części Europy, np. do Niemiec, podała BBC News. Dzieje się to w czasie, gdy Polska, a w szczególności miasto Kraków, który jest ważnym węzłem komunikacyjnym, boryka się z brakiem mieszkań.

„To duży problem, aby znaleźć miejsce dla wszystkich” – powiedziała BBC ukraińska wolontariuszka Darya, która pracuje na krakowskim dworcu. Oznaczało to, że część ludzi musiała zostać wysłana do miast i wsi poza regionem, do których czasami szli niechętnie. „Czasami bardzo trudno jest im podróżować” — wyjaśnił Darya. „Ludzie, którzy tu przyjeżdżają, są w szoku i nie mają pojęcia, co zrobią ze swoim życiem” – dodała.

Według tego wolontariusza, Polska nadal zapewnia bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i wiele wsparcia zmęczonym uchodźcom. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc” – dodała.

Według Ministerstwa Edukacji w polskich szkołach uczy się obecnie 81 300 ukraińskich uczniów, z czego około jedna dziesiąta jest w trakcie przygotowań. Ministerstwo spodziewa się dalszego wzrostu liczby ukraińskich studentów.

Według straży granicznej od początku rosyjskiej inwazji w przeciwnym kierunku, czyli z Polski na Ukrainę, podróżowało 264 tys. osób. Według „Gazety Wyborczej”, ukraińska straż graniczna poinformowała, że ​​w sumie do kraju wróciło około 400 tys. zagranicznych Ukraińców, z czego około cztery piąte reprezentantów to mężczyźni, którzy chcieli bronić ojczyzny.

Dziesięć milionów ludzi, czyli jedna czwarta ludności Ukrainy, musiało już opuścić swoje domy z powodu wyniszczającej wojny na Ukrainie, powiedział w niedzielę Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi na Twitterze. Część z nich pozostała na Ukrainie, inni uciekli za granicę w obliczu walk i przemocy.

Polska, Rumunia, Mołdawia borykają się z największym napływem uchodźców, ale duża liczba Ukraińców przybyła również na Słowację i Czechy. W Czechach od początku rosyjskiej inwazji ponad 205 456 osób otrzymało specjalne wizy dla uchodźców z Ukrainy. Brytyjska organizacja Save the Children już wcześniej wskazywała, że ​​dzieci coraz częściej uciekają z kraju, wiele z nich bez opieki rodziców.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) powiedział wcześniej, że walki na Ukrainie po inwazji Rosji 24 lutego wywołały najgorszy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Według UNHCR kraj opuściło już prawie 3,5 miliona osób. Około 90% uchodźców to kobiety i dzieci. Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), wśród uchodźców na Ukrainie jest ponad 1,5 miliona dzieci, a ryzyko handlu lub wykorzystywania jest coraz większe.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *