CNN: Białoruś może wkrótce przyłączyć się do wojny na Ukrainie

Aktualizacje: 22.03.2022 23:19
Opublikowany:

Waszyngton – Stany Zjednoczone i NATO uważają, że Białoruś może wkrótce przyłączyć się do wojny na Ukrainie i że białoruski reżim już podejmuje kroki w celu zaatakowania swojego sąsiada, poinformowała CNN na swojej stronie internetowej. Ukraińskie tajne służby SBU twierdzą, że 5 tys. białoruskich żołnierzy jest gotowych do inwazji na terytorium Ukrainy.

„(Prezydent Rosji Władimir) Putin potrzebuje wsparcia, cokolwiek to jest”, cytuje CNN anonimowego urzędnika. Nienazwane źródło białoruskiej opozycji powiedziało, że oddziały bojowe są gotowe do wkroczenia na terytorium Ukrainy w ciągu kilku dni. Według niego miałoby to jednak głównie znaczenie geopolityczne, ponieważ w konflikt zaangażowane byłyby inne kraje.

Według anonimowego urzędnika wywiadu NATO sojusz uważa, że ​​rząd w Mińsku „przygotowuje okoliczności, które uzasadniałyby atak na Ukrainę”.

Rosja zaatakowała Ukrainę częściowo z Białorusi, gdzie przed startem stacjonowały tysiące żołnierzy. Białoruś zmieniła wówczas konstytucję, aby na jej terytorium mogły stale przebywać wojska rosyjskie i można było tam rozmieszczać broń nuklearną.

Przedstawiciel NATO powiedział, że ostateczna decyzja o udziale Białorusi w wojnie zostanie podjęta w Moskwie i jak dotąd nic nie wskazywało na to, by wojska białoruskie walczyły na Ukrainie. „Nie tego chce (prezydent Białorusi Aleksander) Łukaszenko. Pytanie brzmi: czy Putin chce kolejnego niestabilnego kraju w regionie?” Odnosząc się do tego, jak miałoby wyglądać jego zaangażowanie wojskowe, powiedział tylko, że sensowne byłoby, aby Rosja próbowała odciąć Ukrainę od pomocy wojskowej płynącej z jej zachodniej granicy.

Według ukraińskiego kontrwywiadu SBU miejscowości przy granicy z Polską, w tym Łuck i Kowel, mogą stać się celem ataku armii białoruskiej na Ukrainie. „Tędy transportowana jest większość broni i sprzętu wojskowego Zachodu” – powiedział Viktor Jahun z SBU, według ukraińskiej agencji Union.

NATO Białoruś Rosja Ukraina USA walcząca armia

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.