Černochová: niemieccy żołnierze mogą działać w Czechach w ramach NATO

Według szefa NATO Jensa Stoltenberga ministrowie poinstruowali dowódców wojskowych, aby przygotowali plan długoterminowego wzmocnienia wschodnich państw członkowskich. Większość ministrów zgodziła się, że ich kraje będą nadal dostarczać Ukrainie broń i inne formy wsparcia militarnego. Sojusz nie wziął jednak pod uwagę prośby Kijowa o ogłoszenie strefy zakazu lotów lub zapewnienie myśliwców.

W ramach lepszej ochrony państw w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy NATO przygotowuje się do rozmieszczenia nowych grup bojowych w niektórych krajach, w tym na Słowacji. We wtorek słowacki parlament zatwierdził rozmieszczenie do 2100 zagranicznych żołnierzy, w tym Amerykanów, Niemców, Holendrów, Polaków, Słoweńców i do 600 Czechów. Według Černochovej jednak Niemcy są zainteresowani umieszczeniem w grupie większej liczby żołnierzy, niż może być na Słowacji.

Wymagana jest zgoda Parlamentu

„Jedną z dostępnych obecnie opcji jest umieszczenie części reprezentacji Niemiec gdzieś w Czechach” – powiedział minister. Według niej ich pobyt w kraju powinien najpierw zostać zatwierdzony przez obie izby czeskiego parlamentu. Minister nie określił, ilu żołnierzy będzie zaangażowanych i jak ich mandat będzie ograniczony w czasie.

Pod koniec lutego rząd zatwierdził w tajnym reżimie, że nawet dwustu żołnierzy Sojuszu może działać na terytorium Czech do 60 dni. Zwrócił na to uwagę serwer Aktuálně.cz, zgodnie z którym siły Sojuszu Północnoatlantyckiego mogą go szybko wykorzystać. Rząd odtajnił rezolucję na początku marca.

Według Stoltenberga ministrowie rozpoczęli dziś przygotowywanie długoterminowej strategii mającej na celu poprawę prewencji i obrony NATO przed możliwym rosyjskim atakiem. Lider sojuszu powiedział, że może to obejmować nowe stałe jednostki, wzrost liczby samolotów i okrętów operujących regularnie w rejonie granicy z Ukrainą lub na Morzu Czarnym, nowe systemy przeciwlotnicze i rakiety przeciwlotnicze. Plan ma zostać zatwierdzony na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.

Dodatkowa pomoc wojskowa

Ministrowie obrony NATO spotkali się także w środę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, któremu obiecali dodatkowe wsparcie, w tym dostawę broni. Nie wszystkie narody są na to skłonne, ale większość z 30 państw Sojuszu przygotowuje jakąś formę dodatkowego wsparcia. Według Černochovej Czechy są również gotowe do dostarczenia dodatkowego sprzętu wojskowego, ale minister nie podał szczegółów na temat drażliwości tematu.

Z drugiej strony minister Reznikow nie przyjął z zadowoleniem bezpośredniego zaangażowania NATO na Ukrainie, co wymagałoby wprowadzenia strefy zakazu lotów, o którą zabiegał Kijów. Nie usłyszeli nawet wezwania do dostarczenia myśliwców, które wcześniej oferowała Polska. „Nie chcemy wysyłać naszych wojsk ani samolotów na Ukrainę” – powtórzył dziś Stoltenberg na swoim wieloletnim stanowisku. Według niego utworzenie strefy zakazu lotów groziłoby rozprzestrzenieniem się konfliktu poza terytorium Ukrainy z powodu nieprzewidywalnej reakcji Rosji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *