Były lider Huawei w Polsce został ponownie aresztowany za szpiegostwo na rzecz Chin. Grozi mu do 15 lat więzienia iROZHLAS

Polski kontrwywiad ABW ponownie aresztował byłego szefa sprzedaży chińskiego oddziału chińskiego giganta technologicznego Huawei pod zarzutem szpiegowania na rzecz Chin. Podała w piątek agencja PAP, powołując się na rzecznika ministra odpowiedzialnego za koordynację służb wywiadowczych.




Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




logo Huawei | Zdjęcie: Kacper Pempel | Źródło: Reuters

Według badaczy, Wang Weijing działa w branży wywiadowczej od ponad siedmiu lat od 2011 roku i wykorzystuje stanowisko dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei jako zabezpieczenie. Wang studiował w Polsce, pracował także w konsulacie chińskim w Gdańsku. W zeszłym miesiącu złożył pozew z nim i jego wspólnikiem, byłym pracownikiem ABW, którego Wang rzekomo zwerbował. Obojgu grozi do 15 lat więzienia w przypadku skazania. Rozprawa odbędzie się przy drzwiach zamkniętych.


Kapitan Piotr, Wejjing z Polski. Kim są mężczyźni oskarżeni o chińskie szpiegostwo w Warszawie?

Przeczytaj artykuł


Polska, znana w mediach tylko jako Piotr D., odpowiadała m.in. za kwestie cyberbezpieczeństwa w MSW i kontrwywiadu ABW. Zajmował się m.in. zabezpieczaniem sieci na potrzeby polskiej prezydencji w UE czy podczas wizyty Papieża.

Obaj mężczyźni zostali aresztowani przez polskie władze w styczniu 2019 r. Według prokuratora Polák przekazał Chińczykom informacje, które miały pomóc Huawei w uzyskaniu dostępu do umów technologicznych, a tym samym wpłynąć na systemy informacyjne władz lokalnych i państwowych.

Huawei zwolnił swojego pracownika natychmiast po jego aresztowaniu, ale media donoszą, że jest on zaangażowany w jego obronę.

Wang został aresztowany po czerwcowej decyzji warszawskiego sądu o zwolnieniu go w wyniku apelacji. Wang zaprzecza oskarżeniom o szpiegostwo jako bezpodstawne i stronnicze. W Polsce mieszka od ponad 12 lat.

Sankcje dla Huaweille

Polska sprawa nadszarpnęła reputację Huawei na świecie. Na Zachodzie firma od dawna jest oskarżana o ścisłą współpracę z chińskim rządem i projektowanie obiektów szpiegowskich. Huawei zaprzecza takim zarzutom. Waszyngton naciska jednak na sojuszników, by wykluczyli firmę z budowy sieci 5G.

W ubiegłym roku polski rząd zaproponował ustawę, która skutecznie wykluczyłaby Huawei z budowy sieci 5G. Ale to nie było jeszcze dyskutowane w parlamencie. W 2018 r. czeska Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacyjnego (NÚKIB) ostrzegła, że ​​korzystanie z chińskiego oprogramowania i sprzętu przez Huawei i ZTE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *