Były główny korespondent Wiadomości ma 13 lat za kratkami, WIDEO

Źródło: reprofoto Denník N

Na filmie rosyjski pułkownik Siergiej Solomasow rekrutuje i płaci reporterowi General News Bohusowi Garbarowi. Pod koniec filmu dwukrotnie wyciąga z kieszeni 500 euro.

Zaktualizowano

czerwony.
ze Słowacji

Zaktualizowano

czerwony.
ze Słowacji

Na filmie rosyjski pułkownik Siergiej Solomasow rekrutuje i płaci reporterowi General News Bohusowi Garbarowi. Pod koniec filmu dwukrotnie wyciąga z kieszeni 500 euro.

Obraz poglądowy do artykułu Jak

Źródło: reprofoto Denník N

Pavel B. z Liptowskiego Gródka, były szef akademii wojskowej w Liptowskim Mikulaszu, jest podejrzany o wieloletnią współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym, którym musiał przekazać niezwykle wrażliwe dokumenty.

Został zatrzymany w obawie przed kontynuowaniem przestępstwa. Prezes policji Štefan Hamran i prokurator specjalny Daniel Lipšic ogłosili to na wtorkowej konferencji prasowej.

13 lat w więzieniu

W ramach śledztwa w sprawie wywiadu i korupcji związanych z Federacją Rosyjską policja aresztowała także Bohuša Garbara z Koszyc, Jozefa M. z Vranova nad Topľou i Bohuša M. z Rużomberka.

Według Lipšica oskarżonym Pavelowi B. i Bohušowi Garbárowi grozi od czterech do 13 lat więzienia na obecnym etapie postępowania karnego za szpiegostwo i korupcję.

Obaj oskarżeni przyznali się do winy. Jak zaznaczył prokurator specjalny, trwają dalsze działania i weryfikowane będą profile właścicielskie.

„Szpiedzy” na Słowacji

Pavel B. od 2013 roku przekazuje informacje wywiadowi rosyjskiemu. Dotyczyły one interesów NATO i Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Przyznał pewną kwotę, którą przyjął do wiadomości. Został zatrzymany w ramach akcji Katiusza. Podczas przeszukania domów policja dostarczyła dyski USB, komputery zawierające poufne i tajne informacje, szczegółowe notatki dotyczące planów połączeń i spotkań oraz wymieniane dokumenty.

Bohuš Garbár miał pełnić funkcję korespondenta zablokowanego przez państwo serwisu Main News.

Podczas montażu filmów nakręconych przez słowackie siły bezpieczeństwa podczas wykrycia rosyjskiego szpiegostwa na Słowacji Garbar rozmawia z Solomasowem. Mówi Garbarowi, że Moskwa wspomniała, że ​​Garbar jest „Dobry chłopak i ma wielu przyjaciół – słowacka mafia też”. Według niego Moskwa zdecydowała więc, że: „Łowca”.

Przyznał, że został oskarżony o szpiegostwo i przyjmowanie łapówki. Od około kwietnia 2021 r. spowodowała ona jako agencja wywiadowcza kontakt dla oficerów wywiadu GRU Wywiadu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Jej funkcjonariusze mieli działać pod auspicjami misji dyplomatycznej ambasady rosyjskiej. Podczas przeszukania domu policja skonfiskowała dyski USB, nośniki, komputery, notatki dotyczące planów połączeń, plany szczegółowego spotkania z oficerem wywiadu rosyjskiego wywiadu GRU, a także część środków.

Źródła Garbaru

Józef M. i Bohuš M. mieli być źródłem informacji dla Bohuša G. Żadnego z nich nie oskarżyli, zwolnili. Józef M. pracował jako zastępca członka Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Za jego pośrednictwem Bohuš G. miał próbować wydobyć wrażliwe informacje ze środowiska parlamentarnego, w tym informacje niejawne, na przykład z rocznych raportów służb wywiadowczych.

Bohuš M. jest byłym członkiem Słowackiej Służby Informacyjnej, w której pracował do końca 2021 roku. Za jego pośrednictwem Bohuš Garbár również próbował uzyskać informacje niejawne. Podczas przeszukania zarejestrowali dwa laptopy, dyski USB, technologię komputerową, licencję funkcjonariusza policji i amunicję.

Nagrody w dziesiątkach tysięcy euro

„Zwracamy na tę sprawę szczególną uwagę również dlatego, że Federacja Rosyjska obecnie określa Republikę Słowacką jako państwo wrogie” – dodał. powiedział Lipsic. Nagrody miały być rzędu dziesiątek tysięcy euro. Hamran nie wykluczył późniejszego oskarżenia innych osób. Jak przypomniał, funkcjonariusze wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej są wyłączeni z zakresu egzekwowania prawa.

Prokurator specjalny pochwalił pracę wywiadu wojskowego, na podstawie którego wszczęto postępowanie karne. Nie wykluczył ani nie potwierdził autentyczności nagrania wideo wydanego w ramach sprawy. Według Hamrana nie potwierdzono jeszcze, że doszło do ucieczki ze środowiska policyjnego, ale nadal będą to weryfikować.

Artykuł jest kontynuowany pod filmem.

Jak rekrutować „szpiegów”

Dennik N przedstawia krótki fragment nagrań wideo nakręconych przez słowackie siły bezpieczeństwa podczas wykrycia rosyjskiego szpiegostwa na Słowacji.

Ukazuje jedno z pierwszych spotkań między byłym współpracownikiem Raportu Głównego, Bohušem Garbarem, a „attachem wojskowym” w ambasadzie rosyjskiej w Bratysławie, pułkownikiem Siergiejem Solomasowem.

Na filmie Solomasow rekrutuje Garbara do współpracy z rosyjskim wywiadem. Według Denníka N to spotkanie w parku w 2021 roku.

Na końcu filmu Solomasov wyciąga z kieszeni 500 euro. Dla Garbara i jego przyjaciela. Z filmu nie wynika jasno, kto jest „przyjacielem”, dla którego trafia część nagrody.

Słowacja wydaliła Solomasowa i dwóch innych rosyjskich dyplomatów w poniedziałek. Muszą opuścić kraj w ciągu 72 godzin.

Źródło: YouTube.com

Przeczytaj także

Źródło: Dnes24.sk/TASR

Najczęściej czytane na Słowacji

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.