Bycie sąsiadem Rosji jest jak życie u podnóża wulkanu

Kijów, 1 lutego (TASR) – Wielka Brytania, Polska i Ukraina pracują nad wzmocnieniem współpracy trójstronnej, zwłaszcza w obliczu rosnących obaw związanych z interwencją wojskową Rosji na Ukrainie. Potwierdzili to premierzy Polski i Ukrainy Denys Smyhal i Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie we wtorek. TASR otrzymał tę informację od Reutersa i PAP.

„Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się oficjalnie uruchomić nowy format współpracy regionalnej Ukraina-Polska-Wielka Brytania, na tle rosyjskiej agresji. Powinniśmy podpisać dokument o trójstronnej współpracy w celu zwiększenia bezpieczeństwa w regionie”. powiedział Szmyhaľ.

Morawiecki podkreślił, że Polska pomoże Ukrainie w dostawach gazu i broni, a także wyśle ​​pomoc humanitarną i gospodarczą.

„Posiadanie Rosji za sąsiada to jak życie u podnóża wulkanu”, wskazał Morawiecki. Dodał, że Warszawa wyśle ​​do Kijowa amunicję artyleryjską, moździerze, przenośne systemy obrony przeciwlotniczej i drony rozpoznawcze.

Polski premier wezwał Niemcy, by nie uruchamiały gazociągu Nord Stream 2. „Uruchamiając ten rurociąg, Niemcy ładują broń (prezydenta Rosji Władimira) na Putina, co będzie w stanie szantażować całą Europę”. pomyślał Morawiecki.

Dodał, że ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów pracują nad pogłębieniem współpracy w kilku obszarach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił we wtorek w parlamencie nowy format współpracy trójstronnej między Ukrainą, Polską i Wielką Brytanią.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson również odwiedzi Ukrainę we wtorek.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.