Bojownicy odcięli ministerstwu dopływ wody. Zwracają uwagę na górnictwo w kopalni Turów Firma Aktualności Pražská Drbna

Grupa aktywistów odcięła dziś rano na około pół godziny dopływ wody do biurowca Ministerstwa Środowiska w Pradze. W piątek policja w ekwipunku bojowym zaatakowała wiec, wywożąc setki protestujących. Protest miał na celu podważenie zgody rządu na wydobycie w polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie. Mieszkańcy gmin przygranicznych po stronie czeskiej zwracają uwagę, że wody gruntowe w regionie zmniejszają się z powodu górnictwa.

„Nie zgadzam się z porozumieniem osiągniętym przez czeski rząd”

Według pracowników ministerstwa bojownicy zakłócili wodociągi w budynku. Na miejscu przebywał technik kontroli, zgodnie z którym w całym budynku zaopatrzenie w wodę zapewnia system gaśniczy. Protest zakończył się około pół godziny po przybyciu policji.

Po odcięciu wody jeden z demonstrantów pozostał po obu stronach budynku. Działacz przed budynkiem z transparentem „Praca nad sprawiedliwością klimatyczną” siedział na krześle nad korkiem, z którym wcześniej się trzymał. Powiedział, że pochodzi z miejscowości niedaleko Turowa. „Nie zgadzam się z porozumieniem osiągniętym przez rząd czeski. To akt symboliczny”. powiedział w proteście. Policja wyprowadziła go z lokalu za pomocą środków przymusu po uprzednim ostrzeżeniu.

wtorek, 18 stycznia 2022, 09:58Transport

Dziś rano na moście Nuselskim odbyła się niekonwencjonalna demonstracja, podczas której pięć osób przykuło się łańcuchem na środku mostu Nuselskiego w alejce w kierunku centrum Pragi. Protestujący przeszli na most, gdzie na pół godziny zablokowali ruch. Chcą zwrócić uwagę na…

Polska kopalnia Turów dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni

Na podstawie porozumienia osiągniętego na początku lutego z czeskim rządem przez premiera Petra Fialę (ODS) Polska wysłała Czechom 45 mln euro (około 1,08 mld koron) jako rekompensatę za skutki działalności górniczej. Czechy następnie wycofały skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polska kopalnia Turów dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni. Zdaniem strony polskiej jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Poza utratą wód gruntowych, obszary przygraniczne regionu Libereckiego skarżą się również na hałas lub zanieczyszczenie pyłem.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *