Biden zakazał importu rosyjskiego alkoholu do Stanów Zjednoczonych. Harris przygotowuje Amerykanów do drogiej benzyny

Biden mianował prezydenta Rosji Władimir Poutine dla „agresora”, który musi „zapłacić” za swoje czyny. Powiedział też, że Stany Zjednoczone rozszerzą listę sankcjonowanych rosyjskich oligarchów i zabronią eksportu dóbr luksusowych do Rosji. „To są ostatnie kroki, które podejmujemy, ale nie ostatnie” – powiedział.

Zniesienie klauzuli najwyższego uprzywilejowania toruje drogę Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom do nakładania ceł na szeroką gamę rosyjskich produktów, Reuters ostrzegał.

W Stanach Zjednoczonych klauzula najwyższego uprzywilejowania nosi nazwę Permanent Normal Trade Relationship Status (PNTR). Wycofanie tego statusu z Rosji będzie musiało jeszcze uzyskać zgodę Kongresu Amerykańskiego, ustawodawców z obu izb i obu stron spektrum politycznego wskazał, że poprze te środki.

Rosja jest 23. największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku wzajemne obroty wyniosły 36,1 mld USD (829 mld CZK), z czego 29,7 mld (682 mld CZK) stanowił import z Rosji. Około trzech piątych przeznaczono na ropę, węgiel i gaz.

„Cena za demokrację”

Ze wszystkiego, co wiemy i widzieliśmy, Putin nie wykazuje żadnych oznak poważnej dyplomacji,Harris powiedział po rozmowach z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, zapewniając jednocześnie członka NATO o zasadności zobowiązania Sojuszu do obrony zbiorowej.

Wezwała również Amerykanów do przygotowania się na wzrost cen paliw w następstwie wojny na Ukrainie i sankcji antyrosyjskich. „Wtedy to po prostu do nas dotarło. Musisz być z przyjaciółmi” – powiedział Harris, dodając, że czasami nie jest to łatwe.


Obecnie we Lwowie na zachodniej Ukrainie przebywa ponad 200 000 uchodźców z innych części kraju, dwukrotnie więcej niż oczekiwał ratusz. „Lwów ma milion ludzi. A teraz gości inne miasto. Wydajemy milion dolarów dziennie na ukraińskich uchodźców w mieście.” podsumowanie dla telewizji CNN Burmistrz Andrij Sadovyj.


Regionalne Centrum Pomocy Ukrainie (KACPU) w regionie Hradec Králové przyjęło od północy w piątek 8179 osób, w tym 331 w piątek. W piątek 33 spośród wszystkich odnotowanych tego dnia zostało zakwaterowanych przez strażaków, czyli około 10%. Od czasu rozpoczęcia działalności centrum 1 050 ukraińskich uchodźców zostało zakwaterowanych przez strażaków KACPU w Hradcu Králové, jak wynika z opublikowanego dziś raportu strażaków regionalnych.

Centrum pomocy Hradec Králové rejestruje codziennie uchodźców z rozdartej wojną Ukrainy w regionie Hradec Králové, przeważnie od 300 do 400. Centrum zarejestrowało 392 osoby w czwartek, 354 w środę, 345 w środę i 464 w poniedziałek. .

Zobacz wszystko online

Wiceprezydent USA zapewnił Iohannisa o „niezachwianym” wsparciu USA dla członków wschodniego skrzydła NATO, oraz docenili fakt, że Rumunia przyjęła tysiące ludzi uciekających przed walkami na sąsiedniej Ukrainie.

Pan Iohannis podkreślił potrzebę jak najszybszego uruchomienia grupy bojowej NATO w Rumunii i powiedział, że: kraj zwiększy wydatki na obronność o 2-2,5% produktu krajowego brutto (PKB). Wezwał również sojusz do „zasadniczego przemyślenia” swojego podejścia do wschodniego skrzydła.

Bukareszt był drugim przystankiem Harrisa podczas trzydniowej wycieczki do Europy Wschodniej. W czwartek spotkała się w Warszawie z polskimi urzędnikami i ukraińskimi uchodźcami i zaoferowała amerykańskie wsparcie dla wezwań do międzynarodowego śledztwa w sprawie rzekomych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.