Białorusini w Warszawie protestują przeciwko politycznym represjom w swojej ojczyźnie – Świat – Aktualności

Setki ludzi, w tym wielu Białorusinów żyjących na emigracji, wzięło w niedzielę udział w marszu protestacyjnym w stolicy Polski, Warszawie, podczas którego wskazywali palcem na represje polityczne w sąsiedniej Białorusi. Poinformowała o tym agencja AFP.Zdjęcie: ,

Białorusini demonstrowali w Warszawie przeciwko politycznym represjom w swojej ojczyźnie. 08.08.2021
Protest odbył się w przeddzień pierwszej rocznicy spornych wyborów, po których Aleksander Łukaszenko sześciokrotnie objął prezydenturę, wywołując falę masowych protestów w całym kraju.

Łukaszenka stłumił publiczne wyrażanie niezadowolenia z powodu rozprawiania się z protestującymi, krytykami reżimu i niezależnymi mediami. Ponad 35 000 osób trafiło do więzienia, gdzie tysiące z nich doznało brutalnego traktowania.

Wielu uczestników niedzielnego marszu w Warszawie niosło biało-czerwone flagi związane z białoruską opozycją i skandowało probiałoruskie hasła.

Białoruś Przeczytaj także UE wezwała Łukaszenkę do zaprzestania represjonowania obywateli Białorusi

Maszerowali z centrum stolicy Polski, minęli ambasady amerykańską i rosyjską i skierowali się w stronę ambasady białoruskiej, znajdującej się w południowej części Warszawy. Przed ambasadą rosyjską mówcy oskarżyli prezydenta Rosji Władimira Putina, który od dawna wspiera Łukaszenkę, o odpowiedzialność za represje na Białorusi.

Jeden z uczestników na Białorusi, który opuścił ojczyznę i znalazł nowy dom w Polsce, wyraził przekonanie, że Białorusini mieszkający za granicą powinni organizować podobne protesty. „Ludzie na Białorusi nie mogą wyjść na ulice, ponieważ wsadziliby ich do więzienia” – powiedział 56-letni Franc Aslauski.

Polska wraz z Litwą i Ukrainą stała się jednym z głównych ośrodków prodemokratycznej emigracji na Białorusi. Niedawno do Polski uciekła także białoruska olimpijka Kryscina Cimanovska, odmawiając powrotu do domu z terenu tokijskich Letnich Igrzysk Olimpijskich i prosząc o ochronę dyplomatyczną. Warszawa oferowała Cimanovska wizy humanitarne.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.