Białoruscy żołnierze chcieli siłą wepchnąć kobiety i dzieci do Polski – Świat – Aktualności

Polska policja poinformowała, że ​​białoruskie wojska na granicy między dwoma krajami bezskutecznie próbowały w czwartek wieczorem wepchnąć do Polski kilkudziesięciu migrantów, głównie kobiet i dzieci.


,


12.11.2021 11:30, aktualizacja: 18:06

Poinformował o tym portal internetowy onet.pl. Według rzeczniczki polskiej straży granicznej, po stronie białoruskiej chce wejść do Unii Europejskiej około 3-4 tysięcy osób z obszarów kryzysowych.

„W rejonie Kuźnicy Białostockiej armia białoruska bezskutecznie próbowała przeforsować 35 osób, głównie kobiet i dzieci, ze strony polskiej” – powiedział Tomasz Krupa, rzecznik województwa podlaskiego. Dodał, że dziś rano jest tu grupa około 200 osób strzeżona przez białoruskich żołnierzy. Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała, że ​​ludzie na granicy się przemieszczają, większość z nich znajduje się obecnie w rejonie Kuźnic. Według niej członkowie białoruskich sił bezpieczeństwa próbują oślepić laserem polskich pograniczników i żołnierzy.

Żadnych dziennikarzy

Według RIA białoruska straż graniczna poinformowała, że ​​grupa 100 innych migrantów zbliża się do jednego z tymczasowych obozów utworzonych przy płocie oddzielającym oba kraje.

W Polsce na obszarze przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy, pracownicy pomocy i dziennikarze nie mają dostępu do tego obszaru. Media informujące o kryzysie migracyjnym polegają więc na informacjach władz.

Działacze organizacji humanitarnej Grupa Granica, która pomaga migrantom przedostać się na polską stronę granicy, zgłosili przypadek ataku na trójkę uchodźców. Według nich migranci spotkali wokół wsi Hajnówka ludzi wyglądających na Europejczyków i dlatego uważali ich za tubylców. Poprosili ich o wodę. Migranci zgłaszali, że byli bici i okradani.

Przez Słowację do Niemiec

W Internecie pojawiają się nagrania rozmów migrantów, którzy przybyli na Białoruś. Jeden z nich, opublikowany przez białoruską opozycyjną telewizję Nexta, pokazuje na mapie Europy, jak dostać się do Niemiec, gdzie wydaje się zmierzać duża liczba uchodźców, i jak ominąć granicę polsko-białoruską. Ta alternatywna trasa przebiega przez Ukrainę, Słowację i Czechy lub ze Słowacji do Austrii.

Duża część migrantów pochodzi z irackiego Kurdystanu, gdzie władze starają się, aby pomoc humanitarna mogła do nich dotrzeć, pisze DPA. Ambasada Iraku w Moskwie oferuje migrantom z Bliskiego Wschodu pomoc w powrocie do kraju pochodzenia, ale większość z nich, zdaniem władz irackich, nie jest zainteresowana.

100 że

Niemiecka policja federalna poinformowała w piątek, że każdego dnia do kraju wjeżdża ponad 100 nielegalnych migrantów – przekraczających granicę z Polski i Białorusi. Od początku listopada Niemcy odnotowały blisko 1500 napływów nielegalnych migrantów związanych z Białorusią. Od początku tego roku Berlin odnotował ponad 9300 takich przyjazdów. Liczba tych migrantów, głównie z Iraku, Syrii i Afganistanu, znacznie wzrosła w okresie letnim.

Czytaj więcej Rosja wysłała bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej na Białoruś

brytyjska pomoc

Brytyjskie wojska inżynieryjne udzielą Polsce wsparcia w dążeniu do wzmocnienia bezpieczeństwa granic z Białorusią. Polski minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o tym na Twitterze.

Londyn ocenia obecnie konkretny zakres działań, które będą prowadzić brytyjscy inżynierowie, aby wesprzeć Warszawę podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią i Polską. O szczegółach śledztwa brytyjskich inżynierów – a tym samym o zakresie wsparcia, jakiego udzielą Polsce – należy się spodziewać w przyszłym tygodniu.

Błaszczak powiedział na Twitterze, że „śledztwo rozpoczęło się przed rozpoczęciem wsparcia ze strony brytyjskich jednostek inżynieryjnych. Nasi żołnierze będą współpracować przy zabezpieczaniu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej”. ”.

Polska i Unia Europejska oskarżają autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowadzanie zdesperowanych ludzi z Białorusi z krajów takich jak Irak czy Syria i wykorzystywanie ich jako broni w wojnie hybrydowej przeciwko 27 w odwecie za nałożenie sankcji na jego reżim za rozprawienie się z pro- demokracja, opozycja i łamanie praw człowieka.

Minister obiecuje bezlitosny atak

Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin ostrzegł, że po każdym ataku na polską granicę nastąpi ostra reakcja wojskowa. Chrenin powiedział, że wydaje się, że Polska chce zaangażować Europę w konflikt zbrojny z Białorusią, a gromadzenie obcych wojsk na granicy białoruskiej „nie ma żadnego związku” z kryzysem migracyjnym.

„Białoruskie Siły Zbrojne są gotowe do bezlitosnej reakcji na każdy atak” – powiedział Chrenin w nagraniu wideo. „Język ultimatum, gróźb i wymuszeń jest nie do przyjęcia” – dodał.

„Chcemy ostrzec pasjonatów przed przecenianiem swoich możliwości” – powiedział, podkreślając, że Rosja jako sojusznik Białorusi jest gotowa pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa kraju.

Dziś polscy pogranicznicy poinformowali, że od początku obecnego kryzysu migracyjnego w sierpniu br. odnotowali około 33 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W ubiegłym roku było ich tylko 88. Tylko w czwartek straż graniczna odnotowała 223 takie przypadki.

Niezapowiedziane ćwiczenie

W czasie napiętej sytuacji w pobliżu granicy z Białorusią i Polską rozpoczęły się wspólne ćwiczenia armii rosyjskiej i białoruskiej. Rosja wysłała im jednostkę spadochroniarzy, poinformował Interfax, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Według oświadczenia rosyjskiego resortu obrony jest to niezapowiedziana inspekcja gotowości bojowej Sił Powietrznych, podczas której jednostka rosyjskich spadochroniarzy wyląduje w nieznanym miejscu w obwodzie grodzieńskim na zachodniej Białorusi.

Rosyjskie ministerstwo dodało, że rozlokowana jednostka weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach taktycznych z jednostkami białoruskich sił zbrojnych. Wyjaśnił też, że po wylądowaniu i wykonaniu zadań rosyjscy spadochroniarze wrócą do swojej bazy w Rosji.

Według Ministerstwa Obrony Białorusi ćwiczenia to standardowa sytuacja. Rosyjskie wojska mają wylądować na poligonie Gozhsky, aby kontrolować „jedną z części składowych unijnych sił interwencyjnych” Rosji i Białorusi, podała agencja TASS.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.