Białoruś wykorzystuje bezbronnych ludzi do atakowania UE – mówi Merkel telefonicznie Putinowi
CTK

Aktualizacja 11. 11. 2021 19:16

Niemiecki premier nazwał białoruski reżim architektem obecnego kryzysu migracyjnego na granicach UE i oskarżył Mińsk o wykorzystywanie bezbronnych ludzi do „hybrydowego ataku” na UE. Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał Unię Europejską do ponownego nawiązania kontaktów z Białorusią w celu znalezienia rozwiązania kryzysu. Mężowie stanu rozmawiali przez telefon w środy i czwartki.

„Dyskusja na temat sytuacji na granicach Białorusi z krajami Unii Europejskiej była kontynuowana. Potwierdzono znaczenie szybkiego rozwiązania ostrego kryzysu migracyjnego – zgodnie z międzynarodowymi standardami humanitarnymi” – powiedział TASS, cytowany przez Kreml. Według prezydenta Rosji oznacza to wznowienie kontaktów między państwami UE a Białorusią.

„Kanclerz zwrócił uwagę, że winę ponosi białoruski reżim, który w hybrydowym ataku na Unię Europejską wykorzystuje bezbronnych ludzi” – powiedział Steffen Seibert, rzecznik rządu niemieckiego.

Kraje europejskie do tej pory odrzucały jakiekolwiek rozmowy z Mińskiem, chociaż społeczność międzynarodowa jest coraz bardziej zaniepokojona kryzysem migracyjnym, powiedział AFP. Kraje europejskie nie uznają autorytarnego przywódcy Aleksandra Łukaszenki za głowę państwa po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, które uważają za sfałszowane, przypomniała agencja DPA.

Ze swojej strony Unia Europejska przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec białoruskiego reżimu. Dziś Łukaszenka zagroził, że Mińsk może odpowiedzieć na sankcje odcięciem tranzytu rosyjskiego gazu i zablokowaniem transportu towarów przez jego terytorium.

Merkel wezwała Putina do działania

Merkel w środę rozmawiała telefonicznie z Putinem o sytuacji na granicy. Według niemieckiego rządu wezwała prezydenta do wykorzystania swoich wpływów i „działania” przeciwko wykorzystywaniu uchodźców przez swojego białoruskiego sojusznika. Według AP, Komunistyczna Partia Rosji powiedziała, że ​​obaj przywódcy zgodzili się na „kontynuowanie rozmowy” na ten temat.

Kryzys migracyjny na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą pogłębił się na początku tygodnia. Tysiące migrantów przybyło na pogranicze białorusko-polskie w krótkim czasie z Mińska, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, gdzie tam biwakowali, a wielu z nich od tego czasu próbowało przedostać się do UE . Polska i inne kraje UE od dawna oskarżają Mińsk o import migrantów przez granicę w odwecie za nałożone przez związki sankcje na reżim Łukaszenki za łamanie praw człowieka. Mińsk zaprzecza podobnym zarzutom.

Według Kremla przywódcy niemieccy i rosyjscy rozmawiali także o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Według agencji Reuters Putin skarżył się na „prowokacyjne” działania Stanów Zjednoczonych i NATO w regionie Morza Czarnego. Następnie oskarżył Kijów o coraz bardziej agresywne zachowanie, w tym używanie dronów na wschodzie kraju, gdzie ukraińskie siły rządowe walczą z prorosyjskimi separatystami.

Moskwa poinformowała w czwartek, że wysłała myśliwiec do brytyjskiego samolotu szpiegowskiego operującego w pobliżu Półwyspu Krymskiego na Morzu Czarnym, który Rosja anektowała w 2014 roku. Wtedy brytyjski samolot zmienił kurs. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jest to część zwiększonej aktywności wojskowej Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w regionie. Jak poinformował Kreml, Putin w rozmowie z Merkel określił działania Zachodu w regionie jako destabilizujące, niebezpieczne i prowokacyjne. Według jej rzecznika kanclerz wezwała ją do udziału w realizacji tzw. porozumień mińskich, których celem jest pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

We wcześniejszym oświadczeniu Kreml obwinił za obecną sytuację Unię Europejską, która rzekomo „wyrzekła się ideałów humanizmu” i próbowała „zdusić” białoruskie plany częściowego zamknięcia granicy.

Wideo: Migranci na granicy polsko-białoruskiej

Migranci na białoruskiej granicy przebijają się przez płoty z drutu kolczastego Video: NEXT

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.