Autonomia energetyczna UE była głównym tematem spotkania CoFoE

Bratysława/Bruksela/Strasburg 18 marca (TASR) – Autonomia energetyczna UE, a tym samym zmniejszenie jej zależności od importu ropy i gazu, była głównym tematem sesji plenarnej trwającej dwa dni weekendu Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFoE). w Strasburgu. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Maroš Šefčovič powiedział, że Europejczycy są bliżej tego zapotrzebowania dzięki unii energetycznej. Oto cotygodniowe podsumowanie wydarzeń CoFoE.

W latach 2014-2019 słowacki komisarz europejski w Komisji Europejskiej był odpowiedzialny za budowę unii energetycznej. „Pięć lat, które spędziłem na budowaniu Unii Energetycznej, jest wcielane w życie. Nie wyobrażam sobie, jak Słowacja poradziłaby sobie z obecną sytuacją bez możliwości zapewnienia zwrotnego przepływu gazu do UE. „Ukraina bez połączenia z Węgrami, połączenia z Polską i bez możliwości zapewnienia rewersu z Czech”, Zbliżył się Šefčovič.

W marcu odbędą się dwie sesje plenarne Konferencji na temat przyszłości Europy. Obydwa odbędą się w Strasburgu i oba w celu ustalenia ostatecznej listy zaleceń obywateli europejskich, które powinny sprawić, że Europa będzie lepszym miejscem do życia, silniejszym głosem w świecie i gotowa do sprostania wyzwaniom XXI wieku.

Sesja plenarna CoFoE, która odbyła się w ubiegły weekend (11-12 marca), dotyczyła zestawu propozycji wynikających z dwóch tematycznych okrągłych stołów z udziałem obywateli i krajowych okrągłych stołów. Uczestnicy przedstawili 88 zaleceń dotyczących tematów za pośrednictwem grup roboczych, a także wspólnie na posiedzeniu plenarnym „UE na świecie / migracja” a „silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy / edukacja, kultura, młodzież i sport / transformacja cyfrowa”.

Kolejna sesja plenarna, w odstępie zaledwie dwóch tygodni, odbędzie się w dniach 25 i 26 marca, biorąc pod uwagę zalecenia wszystkich europejskich i krajowych paneli obywatelskich, uwagi zebrane za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, a także zalecenia poprzednia sesja plenarna CoFoE. sesje i grupy robocze pogrupowane tematycznie.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego (PE) bezpośrednio zaangażowani w prace i grupy robocze Konferencji w sprawie przyszłości Europy spotkali się w środę w Brukseli, aby przygotować wspólne oświadczenie z członkami parlamentów narodowych z 27 państw członkowskich UE, również zaangażowanymi w CoFoE. Zatwierdzenie tego oświadczenia, które oceni stan konferencji, spodziewane jest w najbliższych tygodniach.

Na Zgromadzeniu Plenarnym CoFoE Parlament Europejski ma delegację 108 członków pochodzących ze wszystkich krajów członkowskich Euroblock i wszystkich frakcji politycznych, w tym posłów niezrzeszonych. Największe zainteresowanie CoFoE wykazali europejscy ustawodawcy z Niemiec (13), Francji i Hiszpanii (11) oraz Włoch (9).

Parlament Europejski (PE), we współpracy z parlamentem ukraińskim, uruchomił stronę internetową zawierającą wszystkie inicjatywy i wydarzenia UE wspierające Ukrainę. Strona internetowa UE wspiera Ukrainę została uruchomiona w dniu, w którym 30-osobowa delegacja ukraińska była świadkiem konsekwencji rosyjskiej inwazji dla ludności i interpretowała dążenia Ukrainy związane z integracją europejską.

Strona internetowa, dostępna w języku angielskim i ukraińskim (https://ukraine.europarl.europa.eu/en/home.html), zawiera najnowsze wiadomości, filmy i podcasty, ustawodawstwo i odpowiednie rezolucje pokazujące, w jaki sposób UE pomaga Ukrainie. Na tej stronie będzie można również udostępniać treści z ukraińskiego parlamentu.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *