Możesz także posłuchać artykułu w wersji audio.
Komisarz europejska Věra Jourová zamierza pozostać na stanowisku, nawet jeśli jej matka TAK znajdzie się w opozycji. Mógł jednak także starć się z nowym czeskim rządem, kierowanym przez ODS, nad Węgrami i Polską.
„Mandat komisarza opiera się na wyborach europejskich, mój kończy się dopiero w 2024 roku. Mam jeszcze dużo pracy. Współpracuję ze wszystkimi demokratycznie wybranymi rządami, więc będę również współpracował z rządem czeskim i nie mogę się doczekać do współpracy” – powiedziała Seznam Reports Jourová.
Jego kariera polityczna jest ściśle związana z YES. Była jedną z głównych twarzy ruchu, gdy dopiero co zawładnął czeską sceną polityczną. Jako jedna z pierwszych wsparła Andreja Babiša w jego misji politycznej. Później ich związek najwyraźniej się ochłodził.
Jednak do dziś Jourová jest zwyczajną członkinią ruchu. Jednak urząd komisarza europejskiego jest niezależny od rządu krajowego. „Osobiście zrezygnowałabym, gdybym oceniła, że nie dam rady dobrze utrzymać tego stanowiska” – dodała.
Za kulisami mówi się o Jourovej jako o potencjalnym kandydacie na prezydenta.
W sporze z Orbán
Jourová to pozornie kontrowersyjna postać w nowej erze politycznej w Czechach.
Także dlatego, że wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. poszanowania wartości UE krytykuje w swoim tece stan demokracji w czterech krajach wyszehradzkich – na Węgrzech i w Polsce. W obu krajach są partie i politycy bliscy ODS.
A premier Węgier Viktor Orbán zażądał kiedyś jego dymisji.
Polskie Prawo i Sprawiedliwość jest we frakcji Parlamentu Europejskiego z Obywatelskimi Demokratami. Eurodeputowany z ODS i były minister spraw zagranicznych Alexandr Vondra, który nie głosował na obecną Komisję podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim, wielokrotnie bronił Orbána przeciwko Jourovej.
Paradoksem jest, że „złoczyńca” Europy Orbán, jako jego główny sojusznik, chwalił się premierem Babišem podczas kampanii wyborczej. W końcu jednak twarda prawica Wyszehradu zbliża się do ODS. Istotną rolę odgrywają także kontakty z jej przedstawicielami od czasów opozycji przed 1989 rokiem.
Artystyczne wrażenie rządu
Nawet jeśli nowy rząd chce zastąpić Joura, nie ma wpływu. Podobnie jak Martin Svášek z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Czechach, tak naprawdę tylko przewodniczący Komisji Europejskiej, jak jego szefowa Ursula von der Leyenová, ma taką władzę, taką władzę.
Broniła Jourovej już w przeszłości, kiedy Orbán zażądał jej rezygnacji. W tym czasie czeski przedstawiciel w Komisji określił sytuację w „swoim” kraju jako chorą demokrację, m.in. z powodu ograniczeń wolności mediów.
Jourová powiedziała również, że zgodnie z traktatami UE rządy krajowe nie mogą po prostu usunąć komisarza. „To wpłynęłoby zasadniczo na niezależność komisarzy” – powiedziała.
W związku z powyższym komisarz europejski może być w konflikcie z nowym czeskim rządem.
Przedstawiciele koalicji przyznają, że Jourová jest przedmiotem nieformalnych rozmów. „Ale odwoływanie się do komisarza po każdych wyborach krajowych nie wydaje się dobrym sposobem. Ale to prawda, że tak jest”, powiedział Sesame źródłom dyplomatycznym informującym o raczkującej koalicji rządzącej.
Według źródeł lista wiadomości nie zostanie przeciągnięta przez Jour. Być może dlatego, że nowe pokolenie czeskiej prawicy w oczywisty sposób dba o „artystyczne wrażenie” przejęcia władzy i nie chce postępować zbyt surowo i mściwie w swoich relacjach z poprzednikami.
Jego ewentualna ambicja kandydowania na prezydenta może również odegrać rolę w grze Jourovej. Wybory prezydenckie zaplanowano na styczeń 2023 r. Jednak za czeskimi skrzydłami politycznymi coraz częściej mówi się, że o Zamek Praski stanie sam Andrej Babiš.
Spory lub UE
Jednocześnie polityka europejska może stać się najbardziej kontrowersyjnym obszarem rządzenia nowej koalicji. Podczas gdy ODS trzyma się z dala od głównego nurtu UE i opiera swój sceptycyzm na Brukseli, pozostałe partie koalicji są znacznie bardziej proeuropejskie.
Nowy rząd prawdopodobnie będzie szukał postaci politycznej na stanowisko czeskiej prezydencji UE. W 2009 roku, kiedy Czechy po raz pierwszy przejęły UE, rząd Mirka Topolánka miał wicepremiera ds. europejskich Alexandra Vondrę. Z tego stanowiska sponsorował przygotowania i występy prezydentury.
Nie wiemy jeszcze, kto to będzie i jaka partia koalicyjna. Wiele przygotowań do prezydencji należy także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Poszczególne partie tworzącej się koalicji rządzącej spierają się także o pozycję Czech w Wyszehradzkiej Czwórce – w szczególności o bliskość istniejących rządów w Polsce i na Węgrzech. Poza ODS strony krytykowały zbyt bliską współpracę z Orbánem i polskim rządem.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.