Wynika to z opublikowanego generalnego ułaskawienia Ministra Finansów w Internecie. Ministerstwo Finansów powiadomionyto przepraszam to przede wszystkim odpowiedź na rosnące ceny paliw i wynik negocjacji z kontrahentami transportowymi.
Przewoźnicy z zadowoleniem przyjmują ten środek, ale uważają go za niewystarczający w obecnej sytuacji, gdzie ich koszty wzrosły z powodu drogiego oleju napędowego o sześć do siedmiu koron za kilometr. Na dzisiejszej konferencji prasowej określili środki jako „miękkie”, ich zdaniem to tylko opóźnia problem. Stowarzyszenie Česmad Bohemia wezwało rząd do bezpośredniego wsparcia finansowego dla firm transportowych i obniżenia akcyzy na olej napędowy z 1,60 CZK do minimalnego poziomu UE. Według sekretarza generalnego stowarzyszenia Vojtěcha Hromířa, stowarzyszenie chce kontynuować negocjacje z ministrami, ale w przypadku sporu jest gotowe do protestu.
Konieczne jest złożenie wniosku o odroczoną płatność VAT w urzędzie skarbowym oraz spełnienie warunku bycia przedsiębiorcą transportowym. Według Ministerstwa Finansów istnieje możliwość wystąpienia o odroczenie płatności VAT w przypadku lutowej płatności VAT, która przypada na piątek 25 marca. Kwartalne zaliczki na podatek drogowy są automatycznie wycofywane przez cały 2022 r.
– Rzeczywiście pozwolimy przedsiębiorcom odroczyć spłatę podatku VAT nawet do siedmiu miesięcy. Jednocześnie nie będą musieli płacić z góry podatku drogowego, który zniesiemy dla samochodów do 12 ton.
Ministerstwo Finansów oficjalnie odroczyło płatność podatku VAT, uchylając odsetki za zwłokę i zaległości w VAT. W przypadku podatku drogowego zaliczki za kwiecień, lipiec, październik i grudzień są wyraźnie anulowane. Jest to masowe zrzeczenie się depozytów, więc przewoźnicy nie otrzymają żadnego powiadomienia.
Wcześniej rząd podjął decyzję o zniesieniu podatku drogowego od samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 12 ton. Powinno to przynieść przedsiębiorcom roczne oszczędności w wysokości 4,2 miliarda koron. Wymaga to jednak nowelizacji ustawy o podatku drogowym, którą musi przedłożyć Ministerstwo Finansów.
Przewoźnicy wzywają rząd do sfinansowania i obniżenia podatku akcyzowego. Rozważają protesty
Przewoźnicy drogowi zwrócili się do rządu o bezpośrednią pomoc finansową i obniżenie akcyzy na olej napędowy do unijnego minimum około 1,60 korony za litr. Powodem tego są wysokie ceny paliwa, które podniosły koszt za kilometr o sześć do siedmiu koron. Jeśli nie zgadzają się z rządem, przewoźnicy są gotowi do protestu. Nie zdecydowali o formie protestów. O tym powiedział dziś sekretarz generalny Stowarzyszenia Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř podczas konferencji prasowej po spotkaniu komórki kryzysowej. Litr oleju napędowego kosztuje obecnie w Czechach średnio 46,21 koron. Przed rosyjską inwazją na Ukrainę kierowcy płacili około 9,80 koron za litr mniej za olej napędowy. Ministerstwo Finansów poinformowało jednak dziś po południu, że minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) zdecydował dziś m.in. o de facto odroczeniu zapłaty podatku VAT dla przedsiębiorców transportu drogowego do końca października br.
Zdaniem Hromířa, szczególnie niektórym z mniejszych przewoźników grozi bankructwo z powodu rosnących kosztów, których nie mogą od razu przerzucić na klienta. Olej napędowy stanowi około 40% kosztów firmy transportowej. „Obecna sytuacja oznacza, że niektórzy przewoźnicy nie będą mogli kupować oleju napędowego w nadchodzących tygodniach, a ich działalność ustanie” – powiedział Hromíř. Według Hromířa, wymagana obniżka akcyzy o 1,60 CZK nie zagroziłaby znacząco przychodom państwa na obecnym poziomie cen, ponieważ państwo zarabia teraz 2,50-3,20 CZK na podatku VAT więcej niż średnia z 2021 r. Ale podatek da przewoźnicy mają szansę konkurować z zagraniczną konkurencją nawet po zakończeniu konfliktu – dodał.
Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) zdecydował dziś de facto o odroczeniu zapłaty podatku od towarów i usług dla przedsiębiorców transportu drogowego do końca października br., a także zrezygnował z płacenia kwartalnej zaliczki na podatek drogowy . Wynika to z opublikowanego w Internecie generalnego ułaskawienia Ministra Finansów. Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepraszam to przede wszystkim odpowiedź na rosnące ceny paliw oraz wynik negocjacji z kontrahentami transportowymi. Zdaniem Ministerstwa Finansów konieczne jest wystąpienie do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie płatności VAT oraz wykazanie spełnienia warunku odroczenia, czyli bycie przedsiębiorcą transportowym. Według Ministerstwa Finansów istnieje możliwość wystąpienia o odroczenie płatności VAT w przypadku lutowej płatności VAT, która przypada na piątek 25 marca. Kwartalne zaliczki na podatek drogowy są automatycznie wycofywane przez cały 2022 r.
Rząd wcześniej wprowadził, na sugestię przewoźników, kontrolę marży w łańcuchu dystrybucji paliw, zniesienie obowiązkowego mieszania biokomponentów oraz zniesienie podatku drogowego do 12 ton. Jednak według przewoźników środki te nie działały. Jednocześnie minister Stanjura (ODS) obiecał odstąpić od kar za opóźnienia w zapłacie podatków, a minister transportu Martin Kupka (ODS) rozpoczął w Brukseli negocjacje w sprawie zniesienia podatku drogowego.
Środki wsparcia wprowadziła już np. Polska, której przewoźnicy mogą teraz lepiej konkurować z przewoźnikami czeskimi. Francja już zapowiedziała bezpośrednie wsparcie dla firm transportowych w wysokości 400 mln euro i obniżkę akcyzy na olej napędowy o 15 centów, natomiast Włochy zaoferowały wsparcie w wysokości 500 mln euro i przejściową obniżkę akcyzy o 25 centów.
Przewoźnicy chcą wystąpić o spotkanie premiera Petra Fiali (ODS), aw przyszłym tygodniu prezydium stowarzyszenia ma spotkać się z ministrem transportu Kupką. Ponadto Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego komunikuje się z Brukselą w sprawie obniżenia minimalnej stawki akcyzy.
Obecnie w Czechach działa około 30 000 przewoźników drogowych, zatrudniających około 400 000 osób. Transport drogowy stanowi 80% wolumenu transportu w Czechach.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.