Aktualizacje: 24.03.2022 o 12:47
Opublikowany: 24.03.2022, 12:10
Praga – organizacja non-profit Iuridicum Remedium (IuRe) przyznała nagrodę anty-Big Brother za największe naruszenia prywatności polskiemu rządowi Rohlík.cz i Dana Svobodová, dyrektor generalny MetroZoom. Przedstawiciele IuRe ogłosili to dziś na internetowej konferencji prasowej. W ramach serii wieloletnich wspólników organizacja przyznała nagrodę Trybunałowi Konstytucyjnemu, który czekał cztery lata, aby ocenić, czy policja ma konstytucyjne prawo do pobierania ludzkich próbek genetycznych do wykorzystania w przyszłości. Strona zdobyła pozytywną nagrodę Alík.cz skierowany do dzieci i młodzieży. ČTK poznaje wypowiedzi zwycięzców.
IuRe już po raz siedemnasty rozdysponował antycen do władz, firm i technologii. W tym roku organizatorzy zmienili nazwę kategorii długotrwałego wąchania na wieloletniego wspólnika i przyznali nagrodę Trybunałowi Konstytucyjnemu. Argumentowali, że od stycznia 2018 r. sąd nie miał motywacji do oceny konstytucyjności wykorzystania ogólnych informacji policyjnych. Według IuRen Jan Vobořil celem inicjatywy nie jest uniemożliwienie policji wykorzystania danych, ale zatwierdzenie zmiany, która szczegółowo reguluje sprawę. Według niego brakuje na przykład zasad likwidacji.
Jury uznało, że polski rząd nadużywa opozycji politycznej jako największego urzędnika w systemie szpiegowskim Pegasus. Telefon zhakowany przez ten system może być stale podsłuchiwany, może wysyłać wiadomości pod obcą nazwą, czytać pocztę i szyfrować aplikacje.
W kategorii sniffingu korporacyjnego organizacja wybrała jako zwycięzcę sklep internetowy Rohlík.cz, połączenia z dyspozytornią.
„System nadzoru nie jest wystarczająco przejrzysty dla pracowników, na przykład niektórzy z nich nie wiedzieli, że ich rozmowy będą nagrywane” – powiedzieli przedstawiciele IuRen. Według IuRe system automatycznie ocenia dane i karze pracowników za awarie lub niewystarczającą wydajność, np. brak możliwości wyboru zmian.
Lutfia Volfová, rzeczniczka Rohlík.cz, powiedziała ČTK, że najwyższym priorytetem firmy jest bezpieczeństwo kurierów i innych uczestników operacji, ludzi w magazynie oraz sprawna dostawa świeżej żywności bez zakłócania łańcucha temperatur. „W ramach zwiększania efektywności, zapewnienia maksymalnej świeżości żywności oraz bezpieczeństwa ludzi i ruchu, mierzymy efektywność podczas odbioru i transportu zakupów czy temperaturę w samochodzie, w którym przewozimy żywność” – powiedział.
Prezes MetroZoom, Svobodová, otrzymała anty-nagrodę za wypowiedź opisującą wykorzystanie informacji o nośnikach do kierowania reklam w przestrzeni publicznej. Według Eduarda Hekšovej, dyrektora organizacji konsumenckiej dTest, stwierdzenie to pokazuje, „jak bez końca dane są przetwarzane w marketingu”. Jednocześnie, zdaniem jury, zarysowuje możliwą przyszłość, w której treści dopasowane do wszystkich będą pokazywane w fizycznej przestrzeni publicznej, jak miało to miejsce w ostrzegawczym filmie Raport mniejszości.
Portal społecznościowy i sieć społecznościowa Alík.cz otrzymały pozytywną nagrodę za ich nacisk na ochronę prywatności dzieci. Nawet za cenę odrzucenia potencjalnych przychodów z gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych dzieci w celu reklamy ukierunkowanej. Serwis działa od 2000 roku i jest odwiedzany przez 160 tys. indywidualnych użytkowników miesięcznie, głównie dzieci w wieku 8-16 lat. Tam użytkownicy mogą się ze sobą komunikować, grać w gry, publikować różne teksty, rywalizować o nagrody lub np. zwracać się do ekspertów w Poradni o wszelkie problemy, jakie mogą mieć.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.