Polska obniży ceny energii i zaoferuje gospodarstwom domowym płatności gotówkowe do 10 mld zł (2,14 mld euro). Program ma pomóc Polakom w radzeniu sobie z wysoką inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polskę nęka inflacja
Inflacja w największej postkomunistycznej gospodarce w Unii Europejskiej (UE) osiągnęła w październiku 6,8%, najwyższa od ponad 20 lat. Obciążyło to budżety domowe i przysporzyło kłopotów rządowi, który jest dumny, że dzięki hojnym zasiłkom socjalnym i podniesieniu płacy minimalnej udało się zwiększyć siłę nabywczą zwykłych Polaków.
„Polski rząd działa, aby złagodzić, ograniczyć ten wzrost inflacji. W 2023 r. spadnie ona do 3,6%. W poniedziałek złoty spadł do najniższego poziomu od 12 lat w stosunku do euro, częściowo z powodu obaw o konflikt polityczny Polski z UE, twierdzą analitycy.
Morawiecki obiecuje możliwy minimalny podatek
Morawiecki zapowiedział, że podatek od benzyny zostanie obniżony do minimum dozwolonego w UE przez pięć miesięcy od 20 grudnia. Od stycznia do marca 2022 r. podatek od towarów i usług (VAT) na gaz zostanie obniżony z 23% do 8%. VAT na energię elektryczną w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. spadnie z 23% do 5%. Ponadto gospodarstwa domowe otrzymają wsparcie finansowe w postaci wpłat zależnych od dochodu, które w 2022 r. będą dokonywane w dwóch ratach.
Presja inflacyjna nie tylko dokucza Polsce
Rządy w całej Europie i poza nią borykają się z podobną presją inflacyjną z powodu rosnących światowych cen energii i problemów z łańcuchem dostaw, które spowodowały blokady w celu powstrzymania nowej pandemii koronawirusa.
Nie przegap tego
Paradoks w Polsce i na Węgrzech. Ich waluty spadły w stosunku do euro pomimo wyższych stóp procentowych
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.