Większość przywódców szukała konsensusu.
BRUKSELA. Wnioski z debaty przywódców europejskich na temat migracji są takie, że nie ma żadnych wniosków. Takie słowa określił słowacki premier Ludovit Zapach dyskusji na szczycie europejskim w Brukseli.
Po dwudniowym szczycie UE Ódor potwierdził, że najdłużej dyskusje poświęcono kwestii migracji. Ostatecznie jednak do porozumienia doszli jedynie przywódcy 25 krajów, podczas gdy przedstawiciele Węgier i Polski „nie znaleźli wspólnego stanowiska z innymi” formułując wnioski.
Według Ódora przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przedstawi społeczeństwu przynajmniej wnioski akceptowalne dla większości krajów UE.
Unia przygotowuje umowę z Tunezją
„Teraz rozmawialiśmy głównie o zewnętrznym wymiarze migracji, gdzie zdecydowana większość krajów, m.in Włochy uważa, że jest to właściwe podejście i że należy zainwestować więcej czasu, energii i pieniędzy w dyskusje z krajami przejazdu i pochodzenia migrantów. Możemy sobie wyobrazić wzajemnie korzystne umowy z tymi krajami” – powiedział Ódor, wskazując, że Unia przygotowuje takie porozumienie np. z Tunezją.
Opisał atmosferę na swoim pierwszym szczycie UE jako premiera jako taką, w której większość przywódców szukała konsensusu i angażowała się w konstruktywną debatę, próbując zrozumieć problemy każdego kraju.
„Dlatego też ostatecznie rozczarowuje fakt, że nawet kraje, które zablokowały wnioski, nie mają nic przeciwko zewnętrznemu wymiarowi migracji. W zasadzie nie zgodziliśmy się na coś, co popierają wszyscy na świecie, ponieważ pewne wydarzenia, które miały miejsce wcześniej, doprowadziły do większej frustracji wśród kilku przywódców” – powiedział premier.
Meloniovej też się to nie udało
Polsko-węgierski tandem zareagował 8 czerwca na decyzję ministrów spraw wewnętrznych UE, którzy zgodzili się na obowiązkowy system solidarności w dystrybucji osób ubiegających się o azyl.
Zgodnie ze wstępnym porozumieniem państwa członkowskie będą musiały przyjąć określoną liczbę migrantów z krajów UE narażonych na presję migracyjną lub zapłacić 20 tys. euro za każdego odrzuconego migranta.
Ódor przypomniał, że premier Włoch Giorgia Meloniová, której kraj ma problem z nadmiernym napływem migrantów i która wspiera rozmowy z krajami trzecimi w celu rozwiązania tego problemu, próbowała rozwiązać sytuację podczas szczytu w piątkowy poranek. Ani ona, ani drugi jednak w wywiadach Wiktor Orban i Mateusz Morawiecki ponieśli porażkę.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.