Czechy zniszczą postsowieckie banki, a inne kraje usłyszą wezwanie

Czechy rozpoczęły międzynarodową operację, która może doprowadzić do upadku dwóch rosyjskich banków.

Zgodnie z wnioskami z listy raportów, minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) przedstawi dziś rządowi wraz z MSZ dokumenty dotyczące wyjścia z Czech dwóch postsowieckich banków, w których nasze kraje działają od czasów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (CMEA).

Ministerstwa od dłuższego czasu przygotowywały się do zakończenia członkostwa w banku. Ale teraz ważny krok nadchodzi w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie i niebezpieczeństwo, że Rosja, za pośrednictwem Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (MIB) i Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBHS), będzie realizować swoje interesy gospodarcze i obchodzić międzynarodowe sankcje. Sojusznicy NATO wzywają też w kręgach dyplomatycznych do wycofania się Czech z dotkniętych banków.

Jednocześnie minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) potwierdził, że za czeskim wezwaniem do opuszczenia dwóch obrażających się banków powinny pójść inne kraje sojuszu UE i NATO – na przykład Polska, Słowacja, Bułgaria i Rumunia. W efekcie banki mogłyby to ująć, sytuacja krytyczna może zaistnieć zwłaszcza w przypadku MBHS.

Kluczowe spotkania czeskiego resortu finansów z zagranicznymi przedstawicielami krajów partnerskich odbyły się w miniony piątek w Paryżu, dzień po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Przynależność do tych instytucji nie przynosi nam żadnych korzyści ekonomicznych, oba banki są pozostałością dawno temu. Wpływ zakończenia członkostwa na czeskie biznesy będzie minimalny. MIB lub MBHS” – powiedział minister finansów Stanjura w raportach List.

Czeski rząd zerwie tzw. traktat prezydencki, więc decyzja rządu będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlament, a następnie przez prezydenta Miloša Zemana. Dla niego będzie to jeden z pierwszych sprawdzianów, czy poważnie traktuje swój zwrot w kierunku obecnej prokremlowskiej polityki.

Postsowiecka rodzina bankowa

Zrobić Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej (MBHS) Czechosłowacja przystąpiła w 1963 roku. Powodem powstania banku było zapewnienie rozliczenia wzajemnych dostaw towarów i usług dla krajów członkowskich RWPG.

Kapitał zakładowy MBHS wynosi 400 mln euro (około 9,7 mld koron). Czechy posiadają 13,34% udziałów w MBHS, co jest największym po Rosji udziałem. Trwa fuzja tego banku z Międzynarodowym Bankiem Inwestycyjnym.

Członkami są: Bułgaria, Wietnam, Mongolia, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja i Czechy. Mieszka w Moskwie.

Zrobić Międzynarodowe banki inwestycyjne (MIB) wszedł do Czechosłowacji w 1970 roku. Kapitał zakładowy MIB wynosi 2 miliardy euro (około 49 miliardów koron). Czechy posiadają 8,89% udziałów w MIB.

Członkami są: Bułgaria, Kuba, Czechy, Węgry, Mongolia, Rumunia, Rosja, Słowacja i Wietnam. Mieszka w Budapeszcie.

„Dopiero wtedy wypowiedzenie umów może zostać wypowiedziane przez obie instytucje i rozpocznie się sześciomiesięczny (najkrótszy możliwy okres dozwolony w umowach) na negocjacje między Czechami a obydwoma bankami w sprawie rozliczenia finansowego” – dodał. służba prasowa Ministerstwa Finansów.

Rząd będzie się starał o wypłatę wpłaconego kapitału w wysokości ok. 1,7 mld koron i udziału w zyskach obu banków. Według resortu zakończenie członkostwa Czech nie powinno bezpośrednio wpłynąć na realizowane projekty czeskich firm.

Czynnik wyborczy i wojenny

Jak podało w połowie lutego „List Report”, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyły wspólną grupę zadaniową, która opracuje i oceni harmonogram wyjścia dla rosyjskich banków.

Wiceminister spraw zagranicznych Jiří Kozák (ODS) potwierdził wówczas, że Czesi będą negocjować z innymi krajami NATO, które mają udziały w postsowieckich bankach – Bułgarią, Rumunią, Węgrami, Polską i Słowacją.

– Nie widzę dużej korzyści z bycia członkiem banku, który jest pozostałością RWPG – dodał wiceminister finansów Roman Binder (ODS).

Zainteresowanie wycofaniem się Sojuszu Północnoatlantyckiego z banków nasiliło się po ubiegłorocznych wyborach do Izby Deputowanych, w których zdobyli większość partii i ruchów podkreślających długoterminowe zagrożenia interesów Rosji i Chin w Czechach . Całą sytuację przyspieszył tydzień temu wybuch wojny na Ukrainie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *