10.11.2022 (Webnoviny.sk) – Polska otrzymuje Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Rastisław Kacer jako kluczowy sojusznik i partner strategiczny. Powiedział to po wtorkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau w Warszawie.
Obaj partnerzy podkreślili wysoki poziom wzajemnych relacji oraz omówili rozwój współpracy i konsekwencje rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, w szczególności kryzys energetyczny. Poinformował o tym Departament Komunikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich.
Relacje zyskują na znaczeniu
„Nasze relacje zyskują na znaczeniu, o czym świadczy penetracja wartości, wzrost wymiany handlowej, dokończenie strategicznego połączenia gazociągowego, a także współpraca obronna, dzięki której Polska doraźnie pomaga chronić naszą przestrzeń powietrzną– oświadczył szef słowackiej dyplomacji.
Za priorytet uważa wzmocnienie stosunków polsko-słowackich, zwłaszcza w trudnym geopolitycznie okresie.
Rozwój współpracy transgranicznej
Ministrowie zgodzili się również co do konieczności rozwoju współpraca transgraniczna i energia budynku lub Infrastruktura transportowa, co przyniesie korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom w obu krajach. Ten sam punkt widzenia na potrzebę dodatkowego wsparcia dla Ukrainy mają szefowie dyplomacji.
„Nasz wspólny sąsiad nie tylko broni swoich żywotnych interesów. Ukraina walczy też o naszą wolność i ochronę ładu światowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych i poszanowania zasad integralności terytorialnej.– powiedział Káčer iw tym kontekście pochwalił wzorową postawę Polski.
Po wizycie w Pradze była to druga dwustronna podróż zagraniczna Kácera od czasu objęcia urzędu.
W Parlamencie Europejskim prezydent Čaputová ostrzegła przed ekstremizmem w mediach społecznościowych i manipulacją ludzkimi emocjami
19.10.2022 (Webnoviny.sk) – W środę prezydent Republiki Słowackiej wezwał do zwiększenia nadzoru w przestrzeni internetowej portali społecznościowych Zuzana Caputova w swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim.
Odnosząc się do ataku na zradykalizowaną nastolatkę w Bratysławie, zwróciła uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stwarza niekontrolowane rozprzestrzenianie się nietolerancji, kłamstw i dezinformacji w Internecie.
Eskalacja agresji wobec mniejszości
„Chociaż to morderstwo miało miejsce na Słowacji, ryzyko takich czynów dotyczy nas wszystkich. W różnych częściach Europy obserwujemy eskalację agresji wobec mniejszości, wzrost prawicowego ekstremizmu. Pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej dodaje radykalnie pewności siebie”, podkreślił prezydent.
Według niej do serwisów społecznościowych podchodzimy równie naiwnie, jak do innych innowacji technologicznych, to znaczy bez stosowania wcześniejszych środków ostrożności. Korzystamy z dobrodziejstw bez wiedzy i świadomości ich możliwych i oczywistych negatywnych konsekwencji.
„Korzystamy z mediów społecznościowych, nie zdając sobie w pełni sprawy jako społeczeństwo, w jaki sposób ich algorytmy mogą nam zaszkodzić, jak pogłębiają polaryzację i wzmacniają bańki opinii” – powiedziała Caputowa.
Według niej wolność słowa nie może być przykrywką dla szerzenia się nietolerancji, kłamstw i dezinformacji, a nigdzie ten problem nie jest ważniejszy niż w sieciach społecznościowych.
Algorytmy nadużywają naszych emocji
Przewodniczący podkreślił, że PE przyjął rozporządzenie w sprawie usług cyfrowych, a także z zadowoleniem przyjął plan działania na rzecz demokracji europejskiej. To, co jest nielegalne w przestrzeni offline, musi być nielegalne w Internecie – podkreśliła. Jednak według Čaputovej na poziomie globalnym jest jeszcze wiele do zrobienia.
„Model biznesowy platform społecznościowych opiera się na wykorzystaniu najniższych ludzkich emocji i impulsów. Platformy społecznościowe to nie tylko operatorzy przysłowiowych potoków informacyjnych – ich zysk jest wprost proporcjonalny do ilości napływającej nienawiści, agresji, kłamstw i dezinformacji przez te rurociągi”. zaznaczył prezydent, mówiąc, że muszą więc wziąć odpowiednią odpowiedzialność za publikowane tam treści.
Čaputová stwierdził ponadto w swoim przemówieniu, że obecnie stoimy w obliczu kryzysu zasad demokratycznych i ich poszanowania. „Każdy kraj, który przystąpił do Unii Europejskiej i każdy kraj, który do tego aspiruje, musi być i pozostać liberalną demokracją. Bycie członkiem tego klubu nie jest prawem. To przywilej” zwróciła uwagę…
Szerzenie oszustw i spisków
Prezydent mówił też o pandemii, mówił o wojnie na Ukrainie i kryzysie energetycznym. Według niej Unia Europejska prawidłowo zareagowała na kryzys pandemiczny, kiedy poszczególne kraje szybko zastąpiły wyścig o kupowanie większej liczby masek wspólnym i zjednoczonym podejściem.
Według niej Unia zareagowała również w ten sam sposób na wojnę rozpoczętą przez Rosję na Ukrainie. „Jako Unia Europejska nałożyliśmy na Rosję najcięższe sankcje, z jakimi kiedykolwiek zetknęła się jakakolwiek rozwinięta gospodarka. Ukrainę zapewniamy pomoc polityczną, finansową, humanitarną, a większości krajów, w tym Słowację, pomoc wojskową, której tak bardzo potrzebuje i która musi kontynuuj” – dodał. – powiedziała Čaputová.
Według niej głównym celem jest osiągnięcie pokoju, ale musi to być sprawiedliwe, inaczej będzie to tylko tymczasowy rozejm. – Samą granicę słowacką z Ukrainą przekroczyło ponad 800 tys. osób, wielu z nich zostało u nas i jestem bardzo dumny z solidarności i pomocy udzielanej przez naszych obywateli – dodaje. dodał prezes. Według niej Europejczycy zaczerpnęli z tych dwóch kryzysów, oprócz strachu i niepokoju, bardzo silne doświadczenie empatii i ogólnoeuropejskiej jedności.
Dywersyfikacja źródeł energii
Według Čaputovej Unia Europejska musi odpowiednio zająć się przyczynami i skutkami kryzysu energetycznego. „Jako związek nigdy nie będziemy tak zależni od jednego dostawcy. I nigdy więcej nasz model gospodarczy i nasz dobrobyt nie będą tak uzależnione od paliw kopalnych”. wskazała w swoim przemówieniu.
Jak dodała, Słowacja, która do niedawna otrzymywała 85% swojego gazu z Rosji, dzięki dywersyfikacji zmniejszyła swoją zależność do 33%.
Nie możemy już dłużej odkładać ani kwestionować zobowiązania do stania się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Według głowy państwa musimy wprowadzać innowacje w naszym modelu rozwoju, aby wykorzystywać więcej energii odnawialnych i mniej niszczyć planetę .
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.